دانلود فیلم گاندی ۱۹۸۲

فیلم گاندی بر اساس زندگینامه ماهاتما گاندی، رهبر سیاسی و معنوی هند که این ملت را در راه آزادی از استعمار امپراتوری بریتانیا رهبری کرد.

گاندی در طول زندگی اش استفاده از هر نوع ترور و خشونت برای رسیدن به مقاصد را رد می‌کرد.

این فیلم محصول ۱۹۸۲ با کارگردانی ریچارد اتنبرا و بازی در نقش ماهاتما گاندی است.

در همین سال ریچارد اتنبرو و بن کینگزلی برای این فیلم برنده جایزه اسکار شدند و همچنین این فیلم جایزه اسکار بهترین فیلم را بدست آورد.

این فیلم در مجموع ۸ جایزهٔ اسکار کسب کرد، ساخت این فیلم در تاریخ ۲۶ نوامبر ۱۹۸۰ شروع و در ۱۰ مه ۱۹۸۱ به پایان رسید.

مطابق کتاب رکوردهای گینس حضور نزدیک به ۳۳۰٬۰۰۰ سیاهی لشکر در سکانس مراسم تشییع در این فیلم، بیشترین تعداد افراد حاضر در یک فیلم بوده‌است.

پوستر فیلم گاندی
پوستر فیلم گاندی

جوایز فیلم

 • برندهٔ جایزه اسکار بهترین فیلم
 • برندهٔ جایزه اسکار بهترین کارگردانی – ریچارد اتنبرا
 • برندهٔ جایزه اسکار بهترین فیلم‌نامه غیراقتباسی – جان بریلی
 • برندهٔ جایزه اسکار بهترین تدوین – جان بلوم
 • برندهٔ جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش اول مرد – بن کینگزلی
 • برندهٔ جایزه اسکار بهترین طراحی صحنه
 • برندهٔ جایزه اسکار بهترین فیلم‌برداری
 • برندهٔ جایزه اسکار بهترین طراحی لباس
 • نامزد جایزه اسکار بهترین چهره‌پردازی
 • نامزد جایزه اسکار بهترین موسیقی فیلم – راوی شانکار و جرج فنتون
 • نامزد جایزه اسکار بهترین صدا
تصاویری از فیلم گاندی
تصاویری از فیلم گاندی

خلاصه فیلم

زندگی و مرگ گاندی (کینگزلی)، وکیل هندی که مبارزات استقلال طلبانه ی مردم کشورش را به پیروزی می رساند.

مهاتما گاندی( ۱۹۴۸-۱۸۶۹) او بنیانگذار استقلال هند از راه و روش “ مقاومت منفی“ رهبر ملی و معنوی هند است.

وی یکی از بزرگ مردان نیمه اول قرن بیستم میلادی است، که در هند متولد شده در انگلستان مدرک عالی رشته حقوق گرفت و در سال ۱۹۵۱ بعد از چند سال وکالت در افریقای جنوبی به هندوستان بازگشت و در سال ۱۹۱۸ نهضتی دینی و سیاسی بنام جستجوی حقیقت بوجود اورد که در جهت مبارزه با سیاستهای دولت وقت مقاومت یا عدم همکاری آرام را به عنوان مبارزه انتخاب کرد.

در نتیجه ی مبارزات و مقاومت منفی خود به مهاتما یعنی دارای “ روح بزرگ “معروف شد. مهاتما یکی از بزرگترین رهبران قرن بیستم میلادی بود که ملت بسیار بزرگی را که سال ها در اسارت بودند به استقلال و آزادی رساند.

اگر به روی دیگر شخصیت گاندی نگاه کنیم، قدیسی پرهیزگار را می‌بینیم که کم‌خوری، کم‌خوابی و کم‌گویی را پیشه خود ساخته است و آنی از نیایش و ذکر غافل نیست.

مشکل این اثر حماسی – تاریخی پر خرج، وفاداری بیش از حد به رویدادهای تاریخی و شخصیت گاندی است.

فیلم نه تنها سینما که حتی اصالت تاریخ را فدای پرداختی عوامانه از سطحی ترین لایه ی تاریخ می کند.

تنها برگ برنده ی فیلم کینگزلی است که رسالتش را در بازنمایی موبه موی شمایل گاندی به نیکی انجام می دهد.

و در آخر یکی از ماندگارترین سخنان گاندی: «نخست نادیده می‌گیرندتان، بعد به شما می‌خندند، سپس با شما مقابله می‌کنند، ولی پیروزی نهایی با شماست.»

 

نقد و بررسی فیلم گاندی ۱۹۸۲

داستان اصلی فیلم از زمانی شروع می شود که رهبر هند در آفریقای جنوبی است و با اینکه وکیل است و بلیط درجه ی یک قطار دارد در میان راه او را از قطار بیرون می اندازند ، همین اتفاق باعث افتادن سیب نیوتن ما می شود اتفاقی که برای تمام هندی ها می افتاد اما کسی به این وضع اعتراضی نداشت.

حتی مسلمان هندی تاجری که در آفریقای جنوبی دارای ثروت هنگفتی بود از این مسئله ناراحت نبود ،بعد از صحبت های گاندی این تاجر مسئولیت و ساپورت مالی و امکاناتی او را برای یک جنگ به قول خود گاندی به عهده می گیرد .

در ابتدای حرکت آن ها گذرنامه هایشان را می سوزانند که باعث تمایز بین هندی ها و انگلیسی ها بود ، و همین امر نیز باعث مشهور شدن او  و به راه انداختن جنبش او شد.

همان طور که می دانید روش گاندی روشی به دور از خشونت بود و او برای اولین بار چنین روش به اصطلاح مبارزه ای را بنیان نهاد.

 

اعتقادات گاندی

در فیلم گاندی اشاره می کند که او تفکر  دوری از خشونت را از اعتقادات مسیحیت یاد گرفته بود ، وقتی او در همین مورد با یک کشیش انگلیسی صحبت می کرد ،آن کشیش که خود مروج دین مسیحیت است این روش را قبول نداشت و می گفت این روش تنها یک روش مجازی است و در دنیای واقع چنین چیزی امکان ندارد.

همان طور که می دانید مدت ها بعد از عروج حضرت مسیح هیچ کتابی به عنوان انجیل وجود نداشت ، و سربازان معبد و گروه های ماسونی به شدت با تفکرات مسیحیت مبارزه می کردند و هر کسی را که ادعای دین مسیحیت می کرد را به فجیع ترین وضع می کشتند ، یکی از این افراد پولس بود که به محض ادعای مسیحی بودن فردی او را می کشت.

بعد از مدتی که ماسون ها و صهیونیست ها متوجه شدند سرکوب هر چقدر هم شدید باشد نمی تواند یک باور را تخریب کند، تغییر استراتژی دادند و این بار از راه تحریف پا به میدان گذاشتند ، آن ها برای این کار پولس را مامور کردند .

پولس با آن همه سابقه ی تیره در کشتار مسیحیان یک روز اعلام کرد حضرت مسیح بر او ظاهر شده و او را از کار های ناشایستش نهی کرده ، پولس نیز از آن به بعد یک مسیحی دو آتشه می شود و از آنجایی که فردی باسواد و دانشمند بود در دین مسیحیت مقام بالایی به دست می آورد و آرام آرام تفکر مسیحیت و این دین حنیف را از مسیر اصلیش منحرف می کند و با زیرکی بسیار زیادی حتی شاگردان مستقیم حضرت مسیح را منحرف می کند.

 

تصویری از فیلم گاندی
تصویری از فیلم گاندی

تفکرات گاندی

همان طور که اکثر شما می دانید این طرز تفکر در هیچ کجای تاریخ انبیای گذشته و پیامبر خاتم و جانشینان برحقش وجود نداشته. تا جایی که ما از آیات قرآن به یاد داریم دعوت به روحیه ی جهادی و جنگ در راه خدا با دشمنان دین و گردن ننهادن بر ستم آن ها جز احکام نسخ نشدنی تمام ادیان ابراهیمی و الهی بوده است.

بهترین مصداق های عملی برای این منظور سیره و سنت پیامبر اکرم (ص) و ائمه ی اطهار(علیهم السلام ) است.

همانطور که می دانید در هیچ سند تاریخی چه شیعه و چه سنی هیچ اشاره ای نشده است که این بزرگواران مسلمانان را به چنین روشی در مبارزه با دشمنان خدا دعوت کنند.

اگر هم جایی اصل تقیه مطرح می شده ، بر این مبنا بوده که پیروان ائمه ی اطهار به شیوه ای عمل کنند که بیشترین ضربه را به دشمن وارد کنند اما کم ترین ضربه را متحمل شوند . حتی این موضوع یعنی تقیه در مقاطعی از زمان برداشته شده بود.

مصداق روشن این موضوع در انقلاب خودمان بود که عملا امام تقیه را برداشت و دستور داد هر کسی باید اعلام کند که از شاه و آمریکا بیزار است حتی اگر در زندان ها شهید شود.

چرا که وقتی نیروی اسلام به این حد برسد دیگر تقیه معنا ندارد ؛حال شما این مورد را در هند مقیاس کنید جمعیتی چند صد میلیونی هند در مقابل انگلیس آیا باید از این روش مبارزه  استفاده کند.

تصویری از فیلم گاندی
تصویری از فیلم گاندی

شخصیت گاندی

 گاندی در فیلم شخصی بود که کمترین ارزش را در مبارزه برای خود میدانست هر موقع می خواست مردم را به کاری تحریک کند اعتصاب غذا می کرد واقعا این کار کودکانه و اجبار چه معنایی در مبارزه ی حق علیه باطل دارد.

شاید بگویید در آن زمان مردم هند جبری مسلک بودند و کتک خوردن برایشان خیلی راحت تر از مبارزه کردن بود و روش گاندی برای آن جا مناسب است 

اما بر طبق فیلم خودشان ، رهبر هند را کسانی ترور کردند که مخالف این نوع روش مبارزه ای بودند و آن ها خواستار مبارزه ی مسلحانه و فعال بودند.

یکی از مهم ترین این نمود ها که در فیلم به آن اشاره می کند ، شخصی به نام جیناه است، جیناه رهبر و سردسته ی حزب مسلمین هند بود ، فردی شیک پوش با کت و شلوار و کروات که پوششی مغایر با سنت گاندی داشت ، او همیشه با رهبری هندوستان مخالفت می کرد و اصل را بر مبارزه ی فعال می گذاشت و در فیلم چنان شخصیت تیره ای از او و مسلمانان نشان دادند که ،مسلمانان انسان هایی جنگ طلب و به دور از هر گونه صلح طلبی هستند .

حتی در آخر این فیلم سه ساعته جیناه را عامل اصلی برای تقسیم کردن هند به هند و پاکستان معرفی می کند ، در حالی که در فیلم تمام رهبران جنبش آزادی هند مخالف این کار بودند اما جیناه فرصت طلب بعد از بدست آوردن فرصت اعلام می کند مسلمانان با هندو ها نمی توانند زیر یک دولت و درکنار هم زندگی کنند در حالی که گاندی همیشه هندو ها مسلمانان و سایر مذاهب را مانند برادر می دانست و حتی به جیناه پیشنهاد داد که نخست وزیری را به او می دهد تا تمام سران کشور را از مسلمانان انتخاب کند.

گذشته از صحنه های فیلم که عامل اصلی جنگ داخلی بین مسلمانان و هندو ها و همچنین جنگ بین پاکستان مسلمان و هند را امثال جیناه و مسلمانان می داند و به طرز موزیانه ای تنها به پخش و بیان حمله ها و غارت های مسلمانان اشاره می کند 

 نقاط قوت

 • درام بیوگرافی زیبا و احساسی
 • اجرای دقیق بن کینگزلی
 • کارگردانی حساب شده ریچارد اتنبرا
 • موسیقی متن دلنشین و گوش‌نواز

 نقاط ضعف

 • فداکردن اصالت تاریخی
 • پرداخت بیش از حد به جزئیات

 

جعبه اطلاعات

راجف گاندی

Gandhimovie.jpg
Gandhi
کارگردان ریچارد اتنبرا
تهیه‌کننده ریچارد اتنبرا
جیک ابرتز
نویسنده جان بریلی
بازیگران بن کینگزلی


برنارد هپتون

موسیقی راوی شانکار
جرج فنتون
فیلم‌برداری بیلی ویلیامز
رانی تیلور
مدت زمان
۱۸۸ دقیقه
زبان انگلیسی
هزینهٔ فیلم ۲۲٬۰۰۰٬۰۰۰ دلار

 

تماشای آنلاین فیلم با دوبله فارسی

 

دانلود فیلم

 

 

 

منبع آپارات ویکی پدیا ایرانی فیلم

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.